Nijerya Vizesi İşlemleri Hakkında

Nijerya Vizesi İşlemleri Hakkında

Nijerya vizesi Nijerya Devleti tarafından sağlanan ve yasal olarak Nijerya'ya giriş yapıp bu ülkede bulunmak için gerekli olan resmi belge olmaktadır. Umuma mahsus, hususi ve hizmet pasaportu olan Türk vatandaşları Nijerya seyahati öncesi Nijerya vizesi alması gerekmektedir. Dolayısıyla Nijerya, yeşil ve gri pasaport sahibi kişileri de bordo pasaport sahibi kişilerle aynı vize prosedürlerine tabii tutup bu kişilerin pasaportlarında Nijerya seyahati öncesi Nijerya vizesi bulunmalıdır. Nijerya vizesi için pasaport başvurulacak vize türüne göre Nijerya seyahati sonrası en az 6 ay ya da 9 ay geçerlilik süresine sahip olmalı ve son 10 yıl içine çıkarılmış olmalıdır.

Eski tip pasaportlarla yapılan başvurular ise kabul edilmemektedir. Nijerya vizesi pasaporta işlenen bir vize türü olmaktadır. Dolayısıyla pasaportun vize bölümünde boş sayfası olması gerekmektedir. Nijerya vizesi üzerinde vize sahibinin isim ve soyismi, pasaport numarası, verilen yer, vize ücreti, vize türü, geçerlilik süresi gibi bilgiler yer almaktadır. Nijerya makamları bu ülkeye seyahat etmek isteyen kişiler için turistik vize, ticari vize ve çalışma vizesi gibi çeşitli vizeler vermektedir. Nijerya vizesi ancak vize vermekle yetkili olan Nijerya makamları tarafından alınabilmektedir.

Nijerya Vizesi Nereden Alınır?

Nijerya'ya seyahat etmek için Nijerya vizesinin alınması gerekli olup bunun olabilmesi için de vizeyi veren yetkili Nijerya makamlarına başvurulması gerekmektedir. Nijerya sınır kapısında vize vermemekte olduğundan şahısların Nijerya vizesi alabilmesi için Nijerya seyahati öncesi ülkelerinde bulunan yetkili Nijerya kurumuna başvuruda bulunulması gerekmektedir. Türkiye'de Nijerya vizesi veren yetkili kurum Nijerya Büyükelçiliği Ankara'dır. Nijerya'nın Türkiye'nin başka bir şehrinde dış temsilciliği olmadığından Nijerya vizesi yalnızca Nijerya Büyükelçiliği Ankara'nın konsolosluk bölümüne başvurulması durumunda alınır. Dolayısıyla şahıslar Türkiye'nin hangi şehrinde ikamet ederse etsin Nijerya'nın Ankara'daki büyükelçiliği dışında vize için başvurabileceği yer bulunmamaktadır.

Nijerya vizesi için büyükelçiliğin konsolosluk bölümüne başvuruların doğrudan yapılması seçeneklerden biri olmaktadır. İlgili bölüme yapılabilecek diğer bir başvuru şekli ise Nijerya vize işlemleri üzerine hizmet veren kurum ve kuruluşlar aracılığı ile yapılan başvuru olup bu yöntemle Ankara'ya ya da Ankara'daki Nijerya Büyükelçiliğine gitmeye gerek kalmadan başvuruda bulunabilirsiniz. Her iki başvuru şekli ile de Nijerya vizesinin alınmasına imkan sağlamaktadır.

Nijerya Vizesi Nasıl Alınır?

Nijerya vizesi alınması için Nijerya vizesi vermekle yetkili olan kuruma vize için başvuruda bulunulması gerekmektedir. Türkiye'deki tek resmi Nijerya temsilciliği ise Nijerya Büyükelçiliği olup bulunduğu yer Ankara'dır. Başvurular elçiliğin konsolosluk bölümüne yapılıp Nijerya vizesi alınması için konsoloslukça istenen evrakların vize başvurusunda getirilmesi ve vize için gereken ücretin ödenmesi gerekmektedir. Nijerya vizesi başvuru sahiplerinin vizelerini edinebilmeleri için Nijerya vizesi uyum koşullarını eksiksiz olarak yerine getirmelidirler.

Vize başvurusu sonrasında evrakların eksik olması ya da doğru bilgi içermemesi halinde Nijerya vize işlemleri daha uzun sürebilmekte ya da ret olarak sonuçlanabilmektedir. Konsolosluk gerek görmesi halinde vize işlemleri sırasında ek evrak isteme yetkisine sahip olmaktadır. Konsolosluğun başvuru sahibini randevu için çağırma yetkisi de bulunup, başvuru sahibinin randevuya çağrılması durumunda Nijerya makamlarınca belirlenen tarihte konsoloslukta olması gerekmektedir. Nijerya Konsolosluğu Nijerya vizesi vermekle yetkili olan tek kurum olmaktadır. Nijerya vizesi konsolosluğun vize başvurularını kabul edip vize işlemlerini olumlu olarak sonuçlanması halinde alınır.

Nijerya Vizesi Gerekli Evraklar

Başvurulacak vize türü fark etmeksizin bütün Nijerya vizesi için yapılan başvuruların kabul edilmesi için vize için gerekli olan evrakların getirilmesi gerekmektedir. Nijerya vizesi için gerekli evraklar ise başvurulacak vize türüne göre değişmektedir. Başvurulacak Nijerya vizesi için istenen kimi evraklar diğer Nijerya vizelerinki ile aynı olup kimileri ise diğer Nijerya vizeleri için istenenlerden farklılıklar göstermektedir. Pasaport, vize başvuru formu, fotoğraf, dilekçe, geçim durumuna ilişkin belgeler bütün Nijerya vize türleri için istenmekte olup bu belgelerle ilgili istenen özellikler kimi Nijerya vizeleri için aynı olup kimi Nijerya vizeleri için değişmektedir. Nijerya vizesi için bu evraklara ilave olarak başvurulan vize için istenen diğer gerekli evrakların da getirilmesi gerekmektedir.

Başvurulacak Nijerya vizesi için gereken evrakların eksiksiz ve doğru olarak getirilmesi önem taşımaktadır. Evrakların eksik olması, içerdiği bilgilerin doğruyu yansıtmaması, evraklardaki bilgilerin birbirini desteklememesi vize işlemlerinin uzaması ya da ret ile sonuçlanmasını sağlayabilmektedir. Konsolosluk Nijerya vize işlemleri sırasında gerektiğinde ek evrak isteme yetkisine de sahip olup eksik evraklarla yapılan vize başvurularda konsolosluğun ek evrak isteme ihtimali artmaktadır. Başvuran şahsın getirmiş olduğu evraklara dayanan Nijerya vize başvurusu ile ilgili kararlar verecek olan tek yetkili kurum Nijerya Konsolosluğu olmaktadır.

Nijerya Vizesi Fotoğraf Ölçüsü

Nijerya vizesi için yapılan başvurularda fotoğraf gerekli evrakların arasında yer almakta olup bu durum bütün Nijerya vize çeşitleri için geçerli olmaktadır. Bununla birlikte, her fotoğraf geçerli olmayıp fotoğrafın belirli özellikleri karşılaması gerekmektedir. Nijerya vizesi için istenen vesikalık fotoğraf biyometrik fotoğraf olup fotoğrafın ölçüsü de biyometrik ölçülerde olmalıdır. Fotoğrafın beyaz arak fon üzerine çekilmiş olması ve kişinin güncel halini göstermesi de verilecek fotoğraf için gereken özellikler arasındadır. Fotoğraf üzerinde herhangi bir rötuş ve bilgisayar üzerinde oynamalar da yapılmaması gerekip başvuran şahsın gerçek halini yansıtmalıdır.

Nijerya Vizesi Kaç Günde Çıkar

Nijerya vizesi çıkış süresi başvurulan vizenin türüne göre ve vize başvuru zamanına göre değişiklik göstermektedir. Evrakların eksiksiz olarak verilip Nijerya vize işlemleri sırasında herhangi bir sorunla karşılaşılmaması halinde Nijerya vizesi çıkış süresi ortalama 7 ile 15 iş günü olarak değişmektedir. Hafta sonları ve Nijerya Konsolosluğunun resmi tatil günleri ise iş günü olarak sayılmayıp konsolosluk kapalı olmaktadır. Nijerya vizesi işlem süresi konsolosluğun yoğun olması, ek evrak istemesi, eksik evraklarla yapılan başvurular gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak da değişebilmektedir. Nijerya vizesi için ekspres vize uygulaması seçeneği yoktur. Bu sebeple Nijerya için gerçekleştirilmesi planlanan seyahatin tarihinin ile vize başvuru tarihinin iyi belirlenmesi ve vize için yapılacak başvurunun planlanan Nijerya seyahatinin tarihinden en az 21 gün önce yapılması tavsiye edilmektedir.

Nijerya Vize Ücreti

Nijerya Vize Ücreti olarak tek vize ücreti uygulanmayıp ücretlerin çeşitli olmasıyla birlikte bu ücretler aynı kalmamaktadır. Nijerya vizesi için gereken ücret miktarı başvurulacak vizenin türüne göre farklılık göstermektedir. Talep edilen Nijerya vizesinin sağladığı kullanış amacı ve geçerlilik süresi Nijerya vize ücretine etki eden faktörler arasında bulunmaktadır. Nijerya vize ücreti başvuran şahısların vize başvurusunun işleme konulabilmesi, değerlendirilmesi, ve vizenin basılması için talep edilmektedir. Dolayısıyla Nijerya vize ücreti vize işlemlerinin gerçekleşmesi için gerekmekte olup vize ücreti ödenmeyen başvurular geri çevrilmektedir. Mevcut olan Nijerya vizeleri için uygulanan ücretler ise aynı kalmamaktadır. Vizelerin ücretleri çeşitli dönemlerde güncellenebilmekte olup, Nijerya'daki şartlar ve Nijerya ile Türkiye arasında oluşan ikili ilişkilerin de Nijerya vize ücretini etkileyebilmektedir. Başvurulmak istenen Nijerya vizesinin ücreti hakkında güncel bilgilere ulaşabilmek için gerçekleştirilmesi istenen Nijerya seyahatine yakın bir zamanda vize ücreti hakkında bilgi edinmeniz tavsiye edilmektedir.

Nijerya Vizesi ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Aşağıda tarafımıza Nijerya vizesi ile ilgili sık sorulan sorular ve cevapları yer almaktadır. Sizlerde sorunuzu aşağıdaki sorulardan inceleyerek cevabına ulaşabilir, yeni sorularınızı iletebilirsiniz.

  1. Nijerya Vizesi Kalktı mı?

Nijerya için vize kalkmamıştır. Umuma mahsus, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Nijerya vizesi alması gerekmektedir.

  1. İstanbul'da Yaşıyorum. Nijerya vizesi için nereye başvuruda bulunabilirim?

İstanbul ve Türkiye'nin diğer illerinde yaşayan bütün kişiler Nijerya vizesi için Nijerya Büyükelçiliği Ankara'ya başvuruda bulunması gerekmektedir.

  1. Havaalanında Nijerya vizesi alabiliyor muyum?

Nijerya'nın havaalanında vize uygulaması bulunmamaktadır. Nijerya vizesi alabilmek için ikamet edilen ülkedeki Nijerya Konsolosluğuna başvurular yapılmaktadır.

  1. Nijerya yeşil pasaporta vize istiyor mu?

Evet, Nijerya yeşil pasaporta vize istemektedir. Bu nedenden dolayı yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşları seyahat süresi veya amacı fark etmeksizin Nijerya vizesi almaları gerekmektedir.

  1. Nijerya vizesi için pasaportun geçerlilik süresi ne olmalıdır?

Nijerya vizesi için pasaportun geçerlilik süresi başvurulacak vize türüne göre değişmekte olup seyahat sonrası en az 6 ay veya 9 ay olmalıdır.

  1. Nijerya vizesi için ekspres uygulama var mıdır?

Hayır, Nijerya vizesi için ekspres uygulama bulunmamaktadır.

  1. Nijerya vizesi için aşı gerekli midir?

Nijerya vizesi için aşı gerekli olmamaktadır. Konu ile ilgili bilgiyi teyit etmek için Nijerya Konsolosluğu ile iletişime geçiniz.

  1. Bu web sitede aşağıdaki imzaya baktığımızda Knightsp.com'a ait görünüyor. Nijerya Konsolosluğu'nun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

Ziyaret ettiğiniz nijeryakonsoloslugu.com web sitesi, konsolosluk veya büyükelçiliğin resmi sitesi olmayıp bu sitede yer alan bilgilerin resmiyeti olmamaktadır. Bu web sitesi vize çalışanlarının tecrübelerine göre kurulmuş olup kuruluş amacı insanlara faydalı olmaktır. Knight SP, Google optimizasyon metotları kullanımı ile değişik internet alan adları alan bir firmadır. Firma, bu alan adları ile bilgiler sunarak turizm, danışma gibi çeşitli şirketlere reklam sağlayıp bu şirketlerle stratejik ortaklıklar kurmaktadır. Bu web sitesinde yer alan bilgilerin yanlış olduğunu anlamanız durumunda yanlışların düzeltimi için lütfen info@knightsp.com adresine bildiriniz.

  1. Nijerya vizesi için uçak bileti gerekli midir?

Başvuracağınız vize türüne bağlı olarak Nijerya vizesi için gidiş-dönüş uçak bileti istenen belgeler arasında olabilmektedir. Daha detaylı bilgi için Nijerya Konsolosluğu ile iletişime geçiniz.

  1. Nijerya vizesi için biyometrik fotoğraf isteniyor mudur?

Evet, Nijerya vizesi için getirilmesi gereken fotoğrafın biyometrik olması gerekmektedir.