Nijerya Büyükelçiliği Ankara

Nijerya Büyükelçiliği Ankara

Nijerya Ankara Büyükelçiliği, Nijerya Devletinin Türkiye'deki resmi temsilcisidir. Türkiye- Avrupa arasındaki sosyal, siyasal ve diplomatik ilişkileri yürütmekle görevli olan Nijerya Ankara Büyükelçiliği, aynı zamanda bünyesinde bulunan konsolosluk bölümü ile kendi faaliyet alanındaki bölgelerde ikamet eden kişilerin Nijerya Vizesi ve Nijerya Konsolosluk işlemlerini yürütmektedir.

Nijerya'ya seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet izni sahibi üçüncü ülke vatandaşlarının vize işlemleri konusunda karar yetkisi Nijerya Ankara Büyükelçiliği'ne aittir. Nijerya Ankara Büyükelçiliği konsolosluk bölümü aynı zamanda Türkiye'de ikamet eden Nijerya vatandaşlarına evlilik, boşanma, belge tasdiki gibi konularda destek sunmaktadır.

Nijerya Büyükelçiliği Ankara İletişim Bilgileri

Nijerya Büyükelçiliği Ankara Adres

Uğur Mumcu Sokağı, No.56, G.O.P., Ankara Posta Kodu: 06700

Nijerya Büyükelçiliği Ankara Telefon

+90 (312) 448 1076, +90 (312) 448 1079

Nijerya Büyükelçiliği Ankara Fax

+90 (312) 448 1082

Nijerya Büyükelçiliği Ankara E-mail

info@embassynigeriaturkey.com, embassynigeriaturkey@gmail.com

Nijerya Ankara Büyükelçiliği Bağlı Bulunduğu İlçe

İlçe / Semt:Gaziosmanpaşa

Nijerya Büyükelçiliği Ankara Çalışma Günleri

Pazartesi-Perşembe: 09:00-16:00
Cuma: 09:00-14:00

Ankara Nijerya Büyükelçiliği Görev Bölgesi

Ankara ve çevre illerde ikamet eden Türk vatandaşları Nijerya vize işlemleri için Nijerya Ankara Büyükelçiliği'ne başvuruda bulunabilirler.

Türkiye'de ikamet eden Nijerya vatandaşlarının da konsolosluk işlemleri için Nijerya Ankara Büyükelçiliği'ne başvuru yapmaları gerekmektedir.

Kısa süreli Nijerya vizeleri olarak kabul edilen Nijerya Turistik Vizesi, Nijerya Ticari Vizesi ve Nijerya Aile Ziyareti Vizesi başvuruları Vize Hizmet Merkezlerine yapılabilmektedir.

Nijerya Büyükelçiliği Pasaport Yenileme

Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan Nijerya vatandaşları tüm konsolosluk işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportlarını yenileme işlemini Ankara Nijerya Büyükelçiliği'nde gerçekleştirebilirler.

Nijerya Büyükelçiliği Ankara Vize Başvurusu

Nijerya Devleti, bordo, gri ve yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşları için vize uygulayıp bu pasaport türlerinden herhangi birine sahip olan şahıslar Nijerya seyahati öncesi Nijerya vizesi almak için başvurmalıdır. Nijerya'da kapıda vize uygulaması yoktur. Bu yüzden Nijerya vizesi alabilmek için kişiler Nijerya seyahati öncesi bulundukları ülkedeki yetkili Nijerya kurumuna başvuruda bulunmalıdır. Nijerya'nın Türkiye'deki tek resmi kurumu Ankara'da bulunan Nijerya Büyükelçiliği olup Türkiye'nin başka bir yerinde resmi temsilciliği olmamaktadır. Bu sebeple Nijerya vize başvuruları yalnızca Nijerya Büyükelçiliği Ankara'ya yapılabilmektedir. Nijerya Büyükelçiliği Ankara, büyükelçilik görevlerinin yanı sıra kendi içinde bulundurduğu konsolosluk bölümü ile de yabancı vatandaşların vize işlemleri,

Nijerya vatandaşlarının pasaport, evlilik, doğum işlemleri gibi konsolosluk görevlerini yerine getirmektedir. Nijerya konsolosluğuna başvurular hem şahsi olarak doğrudan yapılabilmekte hem de yetkili vize danışmanları aracılığıyla yapılabilmektedir. Nijerya makamları turistik vize, ticari vize, kısa süreli ve uzun süreli çalışma vizeleri gibi çeşitli vizeler vermekte olup seyahat nedeninize uygun olan vize için başvuruda bulunmalısınız.

Nijerya vize başvurusunu gerçekleştirebilmeniz için başvuruda bulunmak istediğiniz vize türü için gerekli olan evrakları getirmelisiniz. Bununla birlikte Nijerya vize başvurusunun kabul edilip vize işlemlerinin gerçekleşebilmesi için başvuracağınız vize ile ilgili ücreti de ödemeniz gerekip ücretin ödenmemesi durumunda vize işlemlerine başlanılamamaktadır. Nijerya vizesi için Ankara'daki büyükelçiliğin konsolosluğuna başvuruda bulunurken vize için gereken evrakları eksiksiz ve doğru olarak getirilmesi çok önemlidir. Eksik ya da hatalı bilgi içeren evraklarla yapılan başvurular Nijerya vize işlemlerinin uzaması ya da ret olarak sonuçlanmasına yol açabilmektedir. Nijerya Büyükelçiliği Ankara başvuru sonrasında ek evrak isteme ve randevuya çağırma yetkisine de sahiptir.

Nijerya makamlarının randevuya çağırması durumunda vize başvuru sahibi Nijerya makamlarının belirlediği tarihte büyükelçilikte olmalıdır. Nijerya vize işlemlerinin sonuçlanma süresi ise başvurulan vize türü, vize başvuru zamanı, başvurulan vize ile ilgili evrakların durumu gibi çeşitli faktörlere bağlı olup yapılması istenen Nijerya seyahatinin tarihi ve Nijerya vize başvurusunun tarihi bu durumlar göze önüne alınarak iyi belirlemelidir. Nijerya vize başvuruları hakkında verilecek kararlar ve olumlu veya olumsuz olarak değerlendirme yetkisi yalnızca Nijerya Büyükelçiliği Ankara'ya ait olmaktadır. Nijerya Büyükelçiliği Ankara yapılan vize başvurusunun sonucuna ilişkin olarak olumlu karar vermesi halinde Nijerya vizesi alınabilmektedir.

Ankara Nijerya Büyükelçiliği Vize Başvuru Formu

Nijerya Ankara Büyükelçiliği görev bölgesinde bulunan kişiler Nijerya Vizesi başvurularında ülkeye yapacakları seyahatin amacına uygun evraklar sunmakla yükümlüdür. Nijerya Ankara Büyükelçiliği'ne vize başvurusunda bulunan kişiler eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu sunmalıdır.

Nijerya vize başvuru formu için tıklayınız.

Nijerya Turistik Vize Talep Dilekçesi

Nijerya'ya Turistik amaçla seyahat edecek kişilerin ülkeye yapacakları seyahate ilişkin Nijerya Ankara Büyükelçiliği'ne hitaben Nijerya Turistik Vizesi talep dilekçesi yazmalıdır. Nijerya Turistik vizesi talep dilekçesi yazılırken dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki gibidir.

 • Ülkeye yapılacak seyahatin amacı net olarak ifade edilmelidir. Örneğin; Turistik bir tura katılacak kişi Nijerya Turistik vizesi talep dilekçesinde katılacağı turdan bahsetmeli ve varsa tur ile ilgili belgelerini dosyasına eklemelidir.
 • Seyahat tarihleri açıkça yazılmalıdır. Nijerya Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişileri Nijerya Turistik vizesi talep dilekçelerinde ülkeye giriş yapacakları tarihi, ülkeden ayrılacakları tarihi ve aynı süreç içerisinde başka bir ülkeye geçiş yapacakları bir seyahat var ise bu seyahatin tarihlerini açıkça yazmalıdır.
 • Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı açıkça ifade edilmelidir. Nijerya Turistik Vize Talep Dilekçesi yazılırken kişinin seyahati süresince oluşacak (konaklama, transfer, hastalık, kaza, vb.) masraflarının nasıl karşılanacağı net olarak ifade edilmelidir.
 • Nijerya Konsolosluğu'na Turistik vize başvurusunda sunulan belgeler ile Nijerya Turistik vize talep dilekçesinde yer verilen ifadelerin birbirini destekleyici olmasına dikkat edilmelidir.

İki Dilekçe gerektiren durumlar

 • Nijerya Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişi SGK'lı çalışan ise, kişinin çalıştığı firmanın yetkilisi tarafından, şirketin antetli kağıdına kişinin seyahat tarihlerinde izinli olduğunun beyan edildiği Nijerya turistik vizesi talep dilekçesi yazılmalıdır. Dilekçede şirket yetkilisinin kaşe ve imzası bulunmalıdır.
 • Nijerya Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişi öğrenci ya da ev hanımı ise, seyahat masraflarının karşılanması için sponsora ihtiyacı olacaktır. Bu kişilerin birinci derece yakınları (anne-baba, eş, çocuk) Nijerya Konsolosluğu tarafından sponsor olarak kabul edilmektedir. Sponsor olacak kişi Nijerya Turistik Vizesi talep eden kişinin seyahat masraflarının kendisi tarafından karşılanacağını taahhüt eden Nijerya Turistik Vizesi talep dilekçesi yazmalıdır.

Nijerya Ticari Vize Talep Dilekçesi

Nijerya'ya Ticari (iş toplantısı, konferans, alan araştırması vb.) amaçla seyahat eden kişilerin yapacakları seyahat ile ilgili Nijerya Ankara Büyükelçiliği'ne hitaben Nijerya Ticari Vizesi talep dilekçesi sunmaları gereklidir. Nijerya Ticari vizesi talep dilekçesi yazılırken aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir.

 • Nijerya Ticari Vizesi talep dilekçesi personelini iş seyahatine gönderecek şirketin yetkilisi tarafından şirket antetli kağıdına yazılmalı ve şirket yetkilisinin kaşesini ve imzasını taşımalıdır.
 • Nijerya Ticari Vizesi talep dilekçesinde seyahatin amacı açıkça yazılmalıdır. Örneğin; kişi şirketin iş ortağı başka bir şirketle toplantı yapmak üzere seyahat edecekse Nijerya'daki şirket ile ilgili bilgilere yer verilmelidir. Kişi iş konferansına katılacaksa Nijerya Ticari Vizesi talep dilekçesinde konferans ile ilgili bilgi olmalıdır.
 • Nijerya Ticari Vizesi talep dilekçesinde seyahate çıkacak kişinin firmadaki görevi (Satış Müdürü, Kurumsal İletişim Uzmanı vb.) açıkça ifade edilmelidir.
 • Nijerya'ya seyahat edecek kişinin seyahatinin başlangıç ve bitiş tarihleri ile varsa ek seyahati hakkında Nijerya Ticari Vizesi talep dilekçesinde net bilgiler verilmelidir.
 • Nijerya Konsolosluğu'na Ticari Vize talep dilekçesi hazırlanırken seyahat edecek kişinin seyahat süresince oluşacak (konaklama, transfer, hastalık, kaza, vb.) masraflarının nasıl karşılanacağı bilgisi yer almalıdır.
 • Nijerya Ticari Vizesi talep dilekçesinde yer alan bilgiler dosyaya konulan evraklarla desteklenmelidir.

Nijerya Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk İşlemleri

Nijerya Konsolosluğu ve Nijerya Büyükelçiliği, Nijerya'ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşlarının Nijerya vizesi işlemleri konusunda hizmet vermekte olan yetkili Nijerya temsilcilikleridir.

Nijerya Konsolosluğu ve Nijerya Büyükelçiliği aynı zamanda Türkiye'de ikamet eden Nijerya vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda da çalışmalar yürütmektedir.

Nijerya Ankara Büyükelçiliği, Türkiye'de yaşayan Nijerya vatandaşlarının pasaport- kimlik yenileme, noter işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda Nijerya Ankara Büyükelçiliği konsolosluk işlemlerini yerine getirmekle yükümlüdür.

Nijerya Ankara Büyükelçiliği'nden pasaport çıkartma ve yenileme, konsolosluk doğum belgesi, noter hizmetleri, oy kullanma yardımı, vergi formları ve acil durum yardımı hizmetleri alınabilmektedir.

Nijerya Ankara Büyükelçiliği Vize Çıkış Süresi

Nijerya vize başvurularınızın sonuçlanma süresi 8 iş günüdür.

Nijerya vize başvurularınızı seyahatinizden en az 2 hafta önce gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Nijerya Ankara Büyükelçiliği Vize Ücreti

Nijerya'ya yapılacak olan seyahatinizin türü ve kalış sürenize göre vize ücreti elçilik tarafından belirlenmektedir.

Nijerya Ankara Büyükelçiliği Vize Reddi

Nijerya'ya hangi koşullarla giriş yapılabileceğine Nijerya temsilcilikleri karar verir. Konsolosluklar müracaatları değerlendirirken kendi ülkelerine giriş yapacak olan kişilerin ekonomik olarak yük olmayacağına, kamu düzenini bozmayacağına, kamu sağlığına risk oluşturmayacağına ve geri dönmek için yeterince sosyal, kültürel ve maddi sebeplerin olup olmadığını görmek isterler.

Nijerya vizesi başvuruları bazı durumlarda ret ile sonuçlanabilmektedir. Nijerya Konsolosluğu ve Nijerya Büyükelçiliği tarafından talep edilen şartların tam olarak yerine getirilmemesi buna sebep olmaktadır. Nijerya vizesi başvuruları için talep edilen şartlar yerine getirilmediği takdirde, Nijerya Vizesi başvuruları konsolosluk tarafından ret ile sonuçlandırılabilmektedir.

Nijerya vizesi başvurularında;

 • Seyahat amacının kanıtlanmaması,
 • Sahte ya da eksik evrak ibraz edilmesi,
 • Geçerli pasaporta ya da onaylı seyahat belgesine sahip olunmaması,
 • Aynı ülke için daha önceden sınır dışı kararının bulunması,
 • Vize başvurusunda bulunan kişilerin ülkenin kamu düzeni açısından tehlike oluşturması,
 • Seyahat bitiminde kişinin ülkeden ayrılacağını gösterir belgeler sunulmaması

gibi durumlarda Nijerya vizesi başvurusu, Nijerya vize reddi ile sonuçlanabilmektedir.

Nijerya Büyükelçiliği Ankara Tatil Günleri

Nijerya Ankara Büyükelçiliği Ankara ve Türkiye'de yer alan diğer Konsoloslukları, Nijerya resmi tatillerinin dışında Türkiye resmi tatillerinde de hizmet vermemektedir.

Nijerya Büyükelçiliği Ankara Ulaşım

Nijerya Büyükelçiliği Ankara açık adresinde belirtildiği üzere Gaziosmanpaşa semtindedir. Gaziosmanpaşa güzergâhından geçen toplu taşıma araçları ile Nijerya Ankara Büyükelçiliği'ne ulaşabilirsiniz.

Nijerya Büyükelçiliği Ankara Görevleri

Ankara Nijerya Büyükelçiliği, Nijerya'yı Türkiye'de temsil eden Nijerya devletinin en resmi kurumudur. Bir ülkeyi başka bir ülkede temsil ederken Büyükelçilik, ülkesini hükümet ve ilgili kuruluşlar düzeyinde temsil etmektedir. Vatandaşlarının ve tüzel kişiliklerin hak ve menfaatlerini korur, Nijerya'nın, Türkiye ile olan dostluk, siyasi, ekonomik, kültürel ve bilimsel ilişkilerini başarılı bir seviyede tutar.

Ayrıca Nijerya Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü Nijerya vize işlemleri içinde çalışmalar sürdürürken, Nijerya vizesi, Nijerya vize başvuru formu, Nijerya vize başvurusu, Nijerya vize ücretleri, Nijerya kısa ve uzun süreli vize başvuru işlemleri için de hizmet vermektedir.

Nijerya vize başvuru işlemleri şahsi olarak Konsolosluğa gerçekleştirilebilirken, Nijerya vize işlemleri için çalışmalar sürdüren kurumlar aracılığı ile de Nijerya vizesi başvurularında bulunulabilecektir.

Not: Nijerya devletinin Türkiye'de bulunan ve Türkiye ile kurdukları ilişkinin en resmi temsilcisidir Nijerya Büyükelçiliği Ankara. Nijerya Türkiye Büyükelçiliği ülkesini, Türkiye' de hükümetler düzeyinde temsil ederken aynı zamanda Nijerya Büyükelçiliği Ankara Gaziosmanpaşa, Türkiye'de bulunan Nijerya vatandaşlarının tüzel kişiliklerini, hak ve menfaatlerini iyileştirme üzerine faaliyetler de de bulunmaktadır.

Nijerya Türkiye Büyükelçiliği bünyesinde bulunan Nijerya Konsolosluk vize bölümü ise Nijerya vizesi işlemlerinin organize edilip yürütülebileceği bir temsilciliktir. Türkiye Nijerya Büyükelçiliği Konsolosluk bölümünde Nijerya vize işlemleri, Nijerya vize başvuru formu, Nijerya vize ücretleri, Nijerya Turistik, ticari ve aile ziyareti vizeleri hakkında bilgi edinebilir işlemlerde bulunabilirsiniz.